2 3 4 5 6 7 8 O D P 1 1. ETAPA

Jakmile vysvitne sluníčko, hned se lesy kolem Brna začnou hemžit bikery. Proto vás vezmu na výlet do klidnějších míst, kde se nebudete muset prodírat davy výletníků a užijte si lesního klidu, zpěvu ptáků a při troše štěstí vaše kolo nevyplaší pasoucí se srnku.

Tři kříže

Začínáme na parkovišti před hotelem Santon na Brněnské přehradě. Odtud jedeme po levém břehu přes Sokolské koupaliště až k restauraci U Šuláka (2,8 km) kde si můžete dát na delší dobu poslední pivo. Na rozcestí za restaurací se dáme silničkou nejvíce vpravo a pojedeme delší dobu do kopce – nejprve po silničce, pak po lesní cestě a nakonec po lesní pěšině. Celou dobu nás spolehlivě vede modrá turistická značka. Dejte pozor! Přestože je silnička opatřena značkou Zákaz vjezdu motorových vozidel, pravděpodobně vás budou bezohledně předjíždět auta místních chatařů pod záminkou, že kdysi bývali prominenty.

Modrá značka nás dovede na vrchol stoupání a rozcestí Trnůvka (5,5 km), kde se připojí zelená značka. Pokračujeme už dolů po lepší cestě po obou značkách až k plotu obory, který zdoláme po přistaveném žebříku. V oboře jedeme dále po obou značkách napřed po silničce a dáváme pozor, abychom neminuli místo, kde obě značky odbočují vlevo do lesa. Tam asi chvíli půjdeme pěšky, protože terén je jen těžko sjízdný. Značky nás dovedou až ke Třem křížům (8,3 km), poutnímu místu dle pověsti spojeného s Cyrilem a Metodějem. Pokračujeme dolů po značce a dejte pozor na velmi prudký sjezd po kamenité cestě – zase jděte raději pěšky. Přes další žebřík zdoláme plot obory a ocitneme se na široké lesní cestě. Směrem vpravo se dostaneme do Moravských Knínic a Kuřimi, přímo dolů do Chudčic a Veverské Bítýšky a nalevo, kudy jsem jel já, do Bystrce. Široká cesta se kroutí podle plotu obory až zahne vpravo dolů na Junáckou louku (11,3 km). Odtud doleva vede lesní pěšina k přístavišti Zouvalka (opět pozor na nesjízdné úseky) a pak jedeme zpět po silničce po břehu přehrady k Santonu (18,5 km). Celá cesta i při pomalé a opatrné jízdě by vám neměla zabrat více než 2 hodiny čistého času.

Šťastnou cestu a návrat ve zdraví přeje

Vratislav Mlčoch