1 2 3 4 5 6 7 O D P 8 8. ETAPA

Pro pěkné zimní dny jsem pro vás vybral nenáročný výlet na kole do Podkomorských lesů. Většinu cesty pojedete po asfaltových cestách a jen asi 3 km po lesní cestě, sice sjízdné, ale ne zcela bezpečné, zejména v zimě. Proto bych vám zde rád sdělil několik zásad zimní cyklistiky:

1. Nežeňte se, myslím vpřed a hlavně ne do kopce. Jeďte pomalu, v poklidu a stále tak, abyste stačili s dechem při zavřených ústech. Když nestačíte, jděte chvíli pěšky. Jen tak zůstanete zdraví i po vyjížďce.

2. Dobře se oblékněte a nepodceňujte teplé obutí, rukavice a čepici. Nemyslete si, že se šlapáním zahřejete, protože z kopce to jede samo a ještě intenzivně chladí. Výhodné je oblečení, které nesaje pot, ale odvádí jej z pokožky. Navíc chodidla a dlaně se při jízdě nepohybují a tak hodně mrznou.

3. Chce to horské kolo s pneumatikami s hrubým vzorem, který se sněhem nezalepí.

4. Nenechejte kolo, aby se z kopce rychle rozjelo. Brzdění v zimě není účinné a kolo se snadno začne chovat jako sáně. Velmi citlivě používejte přední brzdu, protože zablokovaným předním kolem nic na sněhu neuřídíte.

5. Můžete jet po zledovatělém úseku, pokud neměníte směr a rychlost kola. Rychlost nemá být ani velká, ani malá – jen taková, abyste nemuseli řídítky udržovat rovnováhu (tj. jet klikatě). Obecně je lépe jet ve vyjeté stopě než v hlubším sněhu. Buďte připraveni na podklouznutí a pamatujte, že nejvíce pádů se stane tam, kde to nečekáte.

6. Nebezpečné úseky zdolávejte pěšky. Není to hanba, ale moudrost. Ostatně, když projíždíte úplně každým terénem, nemáte z přírody okolo vůbec nic, protože neustále sledujete jen přední kolo.

7. Na silnici se chovejte jako automobil. Nejezděte u kraje vozovky, protože tam bývá nerovná a řidiči mají tendenci vás předjíždět i v nebezpečných úsecích. Raději jeďte asi metr od kraje, troubení ignorujte a nechejte je, ať si počkají a předjedou vás až na přehledném úseku. Dodržujte pravidla silničního provozu a chovejte se předvídatelně.

8. S nikým nezávoďte, nehecujte se a před nikým se nevytahujte, zejména ne před partnerkou. I když nic neříká, myslí si stejně svoje.

Hrad Veveří

Dnešní putování začneme na parkovišti u hotelu Santon u přístaviště Brněnské přehrady. Odtud jedeme směrem na Rakovec po asfaltce kolem loděnice a po břehu přehrady. U restaurace na Rakovci přejedeme silnici a dáme se po žluté značce mezi zahrádkami do kopce. Žlutá nás dlouhým stoupáním dovede až na rozcestí u Ríšovy studánky (4,4 km). Odtud pokračujeme přímo po modré značce na lesní cestu, která vzápětí zahýbá vpravo a pak vlevo. V těchto místech dbejte zvýšené opatrnosti, protože povrch pod sněhem není rovný a rád klouže. Necítíte-li se bezpečně, raději jděte pěšky – třeba celou cestu až k hradu Veveří, což jsou necelé 3 km. Stále sledujte modrou značku, i když po cestě je jedno místo, kdy značení není dostatečné a jednoznačné. (Správná cesta vede přímo.) I když špatně odbočíte, nic se neděje a dostanete se na totéž místo jako po modré. Prostě jděte z kopce dolů a tam zabočte doprava. Modrá značka i matoucí odbočka vás dovedou k hájence pod hradem Veveří, kde se přes mostek dostanete na silnici Bystrc – Veverská Bítýška (7,0 km). Hájenka je trvale obydlená. Odtud můžete vystoupat na hrad, kde ale nic neuvidíte, protože je uzavřen. Nebo můžete jet doleva na V. Bítýšku. Kousek cesty po rovině jsou Nové Dvory s vynikající restaurací, i když trochu drahou. Nebo pojedete doprava po silnici směrem na Bystrc. Stojí za to občas sjet ze silnice na břeh přehrady, která má v zimě velmi málo vody a pod hradem je z ní jen řeka. Není-li bláto nebo hodně sněhu, po břehu a po dně přehrady dojedete hodně daleko. Budete-li mít štěstí, cestou najdete alespoň jednu otevřenou restauraci. Cesta po břehu i po silnici vás dovede zpět k hotelu Santon (cca 15 km). Celé putování vám i při velmi opatrné jízdě a delší chůzi pěšky zabere hodinu a půl, maximálně dvě hodiny. Přeji vám šťastný návrat!

Vratislav Mlčoch