1 2 3 4 5 6 8 O D P 7 7. ETAPA

Za koupáním do Pasohlávek

(a pak do Lednice a Laa)

Pro ty, kteří už nechtějí polehávat na Brněnské přehradě jsme ověřili možnost koupání na Novomlýnských nádržích. A hned na úvod: Voda je tam nádherně čistá, na pláži najdete soukromí ve vysoké trávě a mezi křovisky a cesta tam je snadná i pro málo trénovaného cyklistu. A navíc přímo v kempu je letní kino, dvě či tři diskotéky, herna, obchody, loďky, šlapadla, krásné výlety do okolí…

Cestu není třeba podrobně popisovat. Celá trasa je součástí dobře značené cyklistické stezky Brno – Vídeň, která začíná u Tesca v Modřicích a pokračuje přes Modřice, Opatovice (tam je cykloservis), Blučinu, Židlochovice (navštivte tamní zámecký park), Vranovice (nejbližší nádraží kolem Pasohlávek), Ivaň a nakonec Pasohlávky. Kilometry jsem začal měřit v Brně u pavilonu Antropos (jel jsem po cyklostezce kolem Svratky) a v Pasohlávkách jsem měl natočeno 46 km. Nejprudší a nejvyšší stoupání z celé trasy jsem absolvoval také v Brně hned za Atroposem, pak už to nestálo za řeč. V Pasohlávkách je nutno odbočit ještě před kostelem vlevo na Yacht club a kolem plotů a kolem vody dojedete až do kempu ATC Merkur, ve kterém se mimo jiné nachází i nudistická pláž. Cesta vám zabere 3 – 4 hodiny pohodlné jízdy. Za vstup na pláž se platí, nejste-li ubytováni v kempu.

Pokud vám čas dovolí, doporučím pěkný výlet do okolí a sice trasu Kolem ATC Merkur, také dobře značenou. Vede kolem prostřední z Novomlýnských nádrží lužními lesy, kolem vinných sklípků ve Strachotíně (zde je nutno odbočit trochu ze zmíněné stezky, ale vřele doporučuji) a kolem Dolních Věstonic a zatopeného Mušova. Naopak nedoporučuji objíždět dolní nádrž (není ani značeno) pro její rozlehlost a ani horní nádrž, protože tam cesta vede po velice rozbité polní cestě a nic zajímavého není vidět.

Zpátky můžete jet tak jak jste přijeli, nebo se ve Vranovicích (cca 10 km od Pasohlávek) naložit na vlak do Brna anebo se podívat na Pálavu z druhé strany. Zkuste například trasu Brod nad Dyjí, Novosedly, Nový Přerov (stále cyklostezka Brno – Vídeň), tam odbočit vlevo po hraničářské silničce směrem na Mikulov (krásné výhledy do okolí) a dál přes Valtice do Břeclavi na vlak (celkem cca 55 km). Celé je opět dobře značeno: Trasy č. 4, 41 a 411.

Krásná dovolená v Lednici

Máme to z Brna i z Pasohlávek kousek: Lednicko-valtický areál, kde na poměrně malém prostoru je nahuštěno tolik památek a jiných pozoruhodností, že je jen tak neprohlédnete. Navrhuji vám proto vydat se tam na pár dní, při kterých si užijete jak památky, tak krásnou přírodu a možná, pokud sinice dovolí, i koupání.

Do Lednice se můžete dostat mnoha způsoby: autem, vlakem do stanice Podivín a pak na kolech (cca 7 km) nebo na kolech rovnou z Brna po cyklistické stezce Brno – Vídeň do Vranovic, odkud odbočuje do Lednice cyklistická stezka č. 5043, mimochodem velmi malebná a snadná. V Lednici je mnoho možností ubytování, já volil levný ale slušně vybavený kemp Apollo u silnice na Charvátskou Novou Ves. Ze středu Lednice je to jen 2 km. Od tohoto okamžiku se vám naskýtají nekonečné variace výletů do okolí, kdy záleží jen na vaší dispozici a čase. Okruh zámeckým parkem je jasný. Jeden z dalších dnů si můžete vyrazit po trase kemp – Apollonův chrám – Nový Dvůr – Tři Grácie – Sv. Hubert – Rendezvous – Valtice – Hraniční zámeček – Lednice, při kterém navštívíte většinu památek, pohybujete se přitom po dobře značených turistických stezkách (horské kolo je výhodou) a najedete jen cca 20 km. Za prohlídku stojí i valtický zámek a nedaleký Belveder a kolonáda. Prohlídku Janova hradu si můžete spojit s projížďkou na člunu, na který vás vezmou i s koly – tedy pokud nejste velká skupina.

Když se budete hodně honit, zvládnete všechno během dvou dnů, ale doporučil bych vám ještě den – dva přidat a pobyt si užít. Je to tam velmi krásné.

Byli jste už v Laa?

Jste-li u Novomlýských nádrží, doporučil bych vám nedlouhý ale pěkný výlet do rakouského hraničního městečka Laa an der Thaya. Z Pasohlávek se až do Hevlína (31 km) dostanete po cyklistické stezce Brno – Vídeň. Cesta je to tak snadná že až fádní, zejména pak úsek mezi Novým Přerovem a Hevlínem, kdy jedete po hraničářské silničce podél bývalých zátarasů (signálka) samou rovinou a samými poli. Kousek za Hevlínem jsou první domy Laa. V městečku stojí za prohlídku centrum s až nepatřičně honosnou radnicí, starý hrad, kde je dnes Biermuseum, a pochopitelně i Therme – koupaliště s termální vodou, krásně vybavené, veliké a moderní se spoustou atrakcí. Cestou zpátky to vezměte raději přes Hrušovany nad Jevišovkou (jen 27 km), kde můžete například navštívit Ranch Rolftown s muzeem Pony Express (najdete je u silnice na Hevlín) a pokud nejste unaveni, zajeďte si i do Jaroslavic podívat se na výstavný zámek a další tamní památky v malebném městečku cca 15 km od Hevlína.

Šťastnou cestu i pobyt přeje

Vratislav Mlčoch