1 2 3 4 6 7 8 O D P 5 5. ETAPA

Tři starobylá města

Tento díl Tlouštíka na kole vám navrhne zajímavé cesty kolem měst Jihlava, Telč a Slavonice. Uvidíte nejen tato krásná města, ale také překrásnou krajinu s pahorky, které snadno zvládnete: Kopce v Brně jsou vyšší a strmější. Krajina je protkána dobře značenými cyklistickými stezkami, které vás zavedou do všech pozoruhodných míst.

Bydlel jsem v Třešti, 20 km jižně od Jihlavy. Ubytování v soukromí jsem našli na internetu. Další možnosti jsou v kempech, kterých je tu řada. Třešť sama není nijak pěkná ani zajímavá, ale má pěkné okolí. Pěkné koupání je v zatopeném lomu u Čenkova 4 km od města, 8 km od města najdete krásně zrenovovaný hrad Roštejn, kde vám kromě osmiboké břitové věže ukáží i středověkou výsernici (= WC), a další místa. Třeští vede železniční trať z Kostelce u Jihlavy přes Telč do Slavonic, která vám pomůže při zdolávání vzdáleností. Motorové vláčky, které vozí i kola, jezdí prakticky po půldruhé hodině a je z nich krásný výhled po krajině.

O Telči není třeba nic psát, snad jen to, že prohlídka vás pěkně vytřese na kočičích hlavách. Máte několik možností cesty z Telče do Dačic a všechny jsou pěkné. V Dačicích je mimo jiné krásně zařízený empírový zámek s půvabným přírodním parkem.

Co byste si rozhodně neměli nechat ujít jsou Slavonice, půvabné městečko na rakouských hranicích, s renesančními domy zdobenými sgrafiti s malovanými výjevy, jaké málokde jinde uvidíte. Slavonice jsou naplněny uměním a to nejen keramikou z Maříže. Za prohlídku stojí i podzemí. Do Maříže si zajeďte také, je to jen kousek. Vesnička málem zanikla, protože se 40 let nacházela hluboko v hraničním pásmu. Dodnes je většina domů opuštěných, polozbořených nebo v troskách. Zanikl i výstavný zámek. Kromě doslova pár obnovených domků je tu velké středisko mařížské keramiky.

Doporučuji vám ještě nedlouhý výlet přes Staré Město pod Landštejnem na romantickou zříceninu rozlehlého hradu Landštejna s gotickými věžemi a renesančními paláci – tedy zbytky z nich. Z věže je nádherný pohled do dalekého okolí.

Na dny s nepříznivým počasím si nechejte Jihlavu, která také stojí za prohlídku (zejména ZOO umístěná prakticky ve středu města s velkou nabídkou atrakcí pro děti) a která kromě pamětihodností a vyhlídkové věže nabízí i kulturní a jiné vyžití. Jen vás upozorním, že vláček do Jihlavy nejede, končí v Kostelci a je nutno přestoupit nebo zvolit jiný způsob dopravy.

Krásné putování plné pohody přeje

Vratislav Mlčoch