1 2 4 5 6 7 8 O D P 3 3. ETAPA

Na víkend do Jedovnic

V Jedovnicích si můžete užít nejen koupání, ale i výlety na kolech po okolí, protože kromě Moravského krasu tam najdete i památky na dávnou těžbu a zpracování železné rudy (Rudice, Josefov), další pozoruhodnosti (Křtiny, Nový hrad, jeskyně…) a v neposlední řadě krásné lesy. Ovšem i cesta tam a zpátky může být velmi pěkná. A o ni v této etapě Tlouštíka jde.

Navrhuji Vám dvě varianty zahájení: Od královopolského nádraží strmě do Soběšic a odtud po silnici do Adamova či druhou od konečné tramvají v Obřanech (0 km) ulicí Babickou pod viadukt a pak po levém břehu Svitavy do Bílovic n. S. (4,7 km) a odtud po silnici do Adamova (14 km), kde se obě varianty cesty setkají. Projedeme Adamovem a hned za mostem přes Svitavu a za hlavní branou Adastu odbočíme doleva na silničku vmáčknutou mezi domy. Na levé straně máme tovární areál, na pravé strmý zalesněný svah. Brzy dojedeme ke studánce na louce přeťaté železniční tratí (16,5 km) kde odbočíme vpravo vzhůru lesní cestou Hradská k Novému hradu. Vystoupáme až na rozcestí s ukazateli, odkud lze dojet kousek k Novému hradu po sjízdné cestě (18,8 km) nebo se tam doplahočit po pěšině značené červenou značkou. Nový hrad stojí za návštěvu nejen kvůli šenku, ale také pro krásný výhled do okolí z hradeb a pro malou expozici starých palných zbraní. Od Nového hradu se vrátíme na rozcestí a odtud pokračujeme po silničce Hradská (ne po červené značce) vlevo vzhůru. Na dalších dvou rozcestích jedeme vždy přímo (na druhém je památník oné silničky) a po krátkém sjezdu dojedeme na horní konec Olomučan (23 km). Přes křižovatku jedeme přímo po silnici na Rudice (vlevo objekt pily). Na začátku obce Rudice odbočíme vpravo a kolem fotbalového hřiště a restaurace dojedeme k větnému mlýnu (28 km) s expozicí dobývání rud a průzkumu Amatérské jeskyně. Od mlýnu sjedeme rovně dolů k Rudickému propadání a dále do Jedovnic (30 km), kde se ubytujeme, např. v kempu na břehu rybníka Olšovce.

Nebudu řešit pobyt v Jedovnicích a okolí, to ponechám vašim zájmům, volnému času a fantazii. Navrhnu vám ale zpáteční cestu poněkud delší, ale neméně zajímavou. Z Jedovnic (0 km) odjedeme od kempu Olšovec. Na jeho začátku odbočuje vlevo vzhůru lesní silnička Šíbrnka (Šebrnka). Na první křižovatce tvaru Y se dáme vlevo, na druhé tvaru X jedeme rovně a na třetí tvaru Y vpravo vzhůru. Pak jedeme 2x rovně a na 8 km vyjedeme z lesa u obce Bukovinka. Obcí projedeme rovně ke kostelíku (9,4 km) kde odbočíme vlevo po silnici na Račice. Projedeme osadou Říčky a za ní nesmíme minout velkou odbočku vpravo do lesa (13,4 km). Po asfaltové lesní silničce napřed stoupáme a pak jedeme rovně na rozcestí, kde se připojí žlutá turistická značka. Po ní jedeme rovně až na rozcestí Kalečník (18,9 km), kde pokračujeme po žluté mírně vpravo na Hostěnice. Cestou musíme dát pozor na odbočení žluté vlevo, které sledujeme, a naopak pak jedeme stále rovně kolem Hostěnických rybníků bez ohledu na žlutou značku. Hostěnicemi (23,5 km) projedeme a na jejich konci se opět dáme po žluté vlevo k Hostěnickému propadání a odtud lesní cestou po žluté nejprve rovně a pak vpravo strmě dolů žlebem do údolí Říčky kousek od Ochozské jeskyně (vpravo proti proudu Říčky). Po proudu Říčky pak dojedeme pěknou a cyklisticky náročnou cestou kolem jezírek až do Mariánského údolí v Líšni (35 km), kde můj popis cesty končí. Šťastný návrat přeje

Vratislav Mlčoch